В умовах воєнного стану колектив Наукової бібліотеки ХНУМГ ім. О. М. Бекетова продовжує займатися науковою, бібліографічною та інформаційною діяльністю. Дистанційно працюють 14 бібліотекарів, 6-ть з яких знаходяться у місті Харків.
За період з 24 лютого 2022 року до 18 травня 6-ть співробітників наукової бібліотеки працювали на своїх робочих місцях у приміщенні бібліотеки 11 днів.
28 березня 2022 року наукова бібліотека долучилася до Міжнародної Програми, яка є результатом співпраці між організаціями ООН, академічними, професійними та науковими видавцями. Було оформлено Договір на отримання безкоштовного тестового доступу до повнотекстових електронних ресурсів на платформі Research4Life для науковців Університету.
Із 4 квітня до кінця 2022 року Університет отримав безкоштовний тестовий доступ до повнотекстових електронних ресурсів на платформі Research4Life. Через портал Research4Life надається доступ до електронних колекції книг і журналів міжнародних видавництв Elsevier, Springer Nature, John Wiley & Sons, Taylor & Francis, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, IOP Publishing та інші.
З метою забезпечення науково-дослідницької роботи викладачів, студентів та аспірантів Університету фахівці наукової бібліотеки продовжують працювати в наукометричних базах даних: Web of Science, Scopus та Research4Life. Кожного дня в умовах віддаленого доступу бібліотекарі здійснюють пошук наукових статей згідно із навчальними програмами Університету, запитами користувачів, які мають нестабільний Інтернет, завантажують їх та розміщують у OneDrive для спільного доступу.
Наразі бібліотекарі здійснюють пошук за 19 темами. З 24 лютого до 18 травня 2022 року було завантажено та розміщено у OneDrive 861 стаття.
Окрім того, фахівці наукової бібліотеки забезпечують консультаційне онлайн-обслуговування науково-педагогічних працівників Університету щодо реєстрації та роботи у Web of Science, Scopus та Research4Life.
З метою підвищення ефективності використання науковометричних баз даних співробітники наукової бібліотеки разом з науковцями беруть участь у вебінарах, які організовує компанія Clarivate. На 18 травня 2022 року бібліотекарями отримано 26 іменних сертифікатів.
17 квітня у бібліотеці було вибито вибуховою хвилею скло у вікнах. Постала проблема збереження книжкового фонду та комп'ютерної техніки. Співробітниками наукової бібліотеки було переміщено усі 96 комп'ютерів, принтери, сканери та інше обладнання у безпечне місце. Було також переміщено фонд інформаційно-бібліографічного відділу, так як приміщення цього відділу постраждало ще і від підтоплення, потребує ремонту, тому наразі є непридатним для зберігання книжкового фонду.
Фахівці інформаційно-бібліографічного відділу наукової бібліотеки надають онлайн-послугу з присвоєння навчальним посібникам, монографіям, авторефератам дисертацій, науковим статтям класифікаційних індексів за таблицями УДК. За звітній період було присвоєно класифікаційні індекси 24 статтям.
Наукова бібліотека постійно оновлює новинний контент на сайті бібліотеки, сайті Університету, в соціальних мережах: Facebook, Instagram та в корпоративній університетській мережі Yammer, в групі «Бібліотека» та публікує новини в групі «Науково-дослідної частини» Університету. Користувачам надається актуальна інформація про розклад вебінарів від компанії Clarivate, безкоштовний тестовий доступ до повнотекстових електронних ресурсів на платформі Research4Life тощо. За звітній період було написано та опубліковано 11 новин https://library.kname.edu.ua/.
З метою пошанування й увічнення пам'яті Миколи Івановича Костомарова, наукова бібліотека створила у травні 2022 року віртуальну виставку «Гордість України: Микола Костомаров» (до 205-річчя з дня народження М. І. Костомарова (1817-1885), українського публіциста, історика) https://library.kname.edu.ua/images/news/Kostomarov.pdf .
Науково-дослідна та науково-методична робота є невід’ємною складовою діяльності наукової бібліотеки, оскільки сприяє підвищенню ефективності обслуговування користувачів. За звітній період співробітниками наукової бібліотеки було написано 3-и статті та 1 тези на конференцію.
6-го травня заповнили анкету на участь у проєкті «Національна електронна бібліотека України». Створення Національної електронної бібліотеки України передбачає забезпечення: швидкої та зручної для користувача можливості шукати, знаходити та завантажувати документи культурної спадщини з цифрової бібліотеки для подальшого використання; безкоштовного, швидкого і незалежного від місця доступу до документів культурної спадщини (рідкісні видання, рукописи, стародруки, архіви тощо); збереження оригінальних матеріалів культурної спадщини в колекціях бібліотек, архівів та музеїв; збереження цифрових копій культурної спадщини для майбутніх поколінь; доступу та презентації культурної спадщини України для світу.
В онлайновому режимі на платформі ZOOM 14 бібліотекарів прийняли участь у 3-х заходах Української бібліотечної асоціації та підготували 2 доповіді:
– 10 травня 2022 р. у Cвітовому кафе та мережуванні «Українські бібліотеки у воєнний час»;
– 11 травня 2022 р. в зустрічі «Сучасний стан українських бібліотек та бібліотекарів: співпраця, кооперація, підтримка»;
– 12 травня 2022 р. в онлайн-тренінгу з цифрової безпеки.
Бібліотекарі наукової бібліотеки Університету продовжують активно займатися різноманітною волонтерською діяльністю.
На підтримку Збройних сил України, згідно з рішенням Вченої ради Університету від 25.03.2022 року на розрахунковий рахунок Громадської організації «Асоціація випускників, студентів та друзів ХНУМГ ім. О. М. Бекетова» співробітниками НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова було перераховано 9500 гривень.
Висловлюємо ширу вдячність співробітникам наукової бібліотеки, які в цей складний для нашої країни час, в міру своїх сил і можливостей, займаються науковою, бібліографічною та інформаційною діяльністю; виявляють громадянську активність; докладають усіх зусиль для збереження книжкового фонду та обладнання бібліотеки та працюють на перспективу!