Після Другої світової війни в усьому світі пам'ятники архітектури потрібно було відновлювати з руїн. Міжнародний союз архітекторів у 1946 році заснував Всесвітній День архітектури, щоб вшанувати важливість своєї праці.
Свято День архітектури України встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури…» згідно з Указом Президента України «Про День архітектури України» від 17 червня 1995 року № 456/95.
На жаль, у 2022 році під час повномасштабного вторгнення російських військ до України відбулося руйнування житлової інфраструктури, підприємств та культурної спадщини міст та сіл, що знову викликало необхідність їхнього відновлення та відбудови.
З першого дня війни 2022 року Харків зазнає обстрілів та глобальних руйнувань. Увесь світ із жахом спостерігав за тим, як ракети російських окупантів падають на найбільшу у Європі площу Свободи у Харкові. Як руйнують будівлю Харківської ОДА. Як знищують музей видатного українського філософа Григорія Сковороди, 300-річчя із дня народження якого мали святкувати цьогоріч в Україні.
Постраждав Свято-Успенський собор. Будівля собору була зведена в кінці XVIIІ ст., а його Олександрівська дзвіниця – на початку XIX ст., на честь перемоги у війні з Наполеоном. Заввишки майже 90 м., на той час вона була однією з найвищих споруд Російської імперії. У 1920-х радянська влада винесла з собору всі цінності. Дерев’яний іконостас, зібраний за кресленнями Растреллі, вивезли на склад Харківського художнього музею. На дзвіниці встановили антену першої радіостанції УРСР; пізніше її перенесли всередину собору, пошкодивши при цьому його фрески. Під час Другої світової війни собор дивом вцілів, хоча довкола нього було зруйновано багато споруд, а ось іконостас на музейному складі вщент згорів. 80 років потому, обстріли російських військ пошкодили оздоблення собору, повибивали вікна та зруйнували вітражі.
6 березня 2022 року Указом Президента України з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України Харкову присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України».
За словами голови ХОВА Олега Синєгубова, є три головні складові повернення Харкова та області до мирного життя: подальше укріплення оборони регіону, відродження економіки та надання гідних умов для проживання і роботи харків’ян.
На засіданні Генеральної Асамблеї Асоціації міст-володарів Призу Європи у Раді Європи (Страсбург, Франція), яке відбулося 9 червня 2022 року Харківський міський голова Ігор Терехов зазначив, що завдання міської влади –забезпечити життєдіяльність міста, безпеку містян та умови для відновлення зруйнованої економіки. Тому почалася розробка нового Генплану міста на чолі з британським архітектором Норманом Фостером. У Харкові планується будівництво нових мікрорайонів та транспортних розв'язок з використанням сучасних технологічних розробок.
«Нам необхідно розпочати будівництво нових об'єктів, щоб створити робочі місця. У майбутньому мегаполісі ми створимо індустріальні парки для надходження інвестицій. Харків завжди був самодостатнім містом і таким, я впевнений, буде і після нашої перемоги. Ми залучимо найкращих експертів», – зазначив Ігор Терехов.
Міський голова повідомив, що для розвитку Харкова дуже важлива співпраця з міжнародними організаціями, містами-побратимами та партнерами. Тому зараз міська влада працює над концепцією створення Координаційної ради міст-партнерів для максимально ефективного використання інструменту міжмуніципального співробітництва. Ігор Терехов звернувся до членів Асоціації з проханням підтримати цю ініціативу для стабільності та процвітання європейської спільноти.
З метою привернення уваги до необхідності відродження міста Харків та відзначення Всесвітнього дня архітектури наукова бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова презентує віртуальну виставку «Міста. Архітектура. Люди». «Харківщина».