Будівництво відноситься до найбільш стародавніх видів людської діяльності, а це означає, що вже багато тисячоліть тому закладалися основи всього подальшого розвитку архітектури.
Після Другої світової війни перед архітекторами європейських країн постало масштабне завдання – відбудова зруйнованих міст та реконструкція пам’яток архітектури. Це стало однією з причин заснування у 1948 році Міжнародної спілки архітекторів – нового об’єднання, в якому на сьогодні перебувають архітектори 115 країн. У 1985 році Міжнародна спілка архітекторів оголосила про встановлення щорічного свята – Всесвітнього дня архітектури, датою для якого обрали 1 липня.
У 1995-му наша країна отримала національне свято архітектури, яке, згідно з президентським указом, збігалося зі Всесвітнім днем архітектури. Попри те, що в 1996 році дату всесвітньої події було перенесено на перший понеділок жовтня, День архітектури України традиційно відзначається щороку 1 липня.
Насправді архітектура — це набагато більше, ніж просто будівлі. Архітектурні об’єкти є важливою частиною історії та кожної з національних культур, тому що віддзеркалюють певні уявлення й цінності, свідчать про розквіт та занепад цивілізацій. Не є винятком і українська архітектура – самобутня, наповнена національними особливостями, вона робить нашу країну справжньою скарбницею архітектурних шедеврів.
З початком повномаштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Харків, який розташований майже на кордоні з росіянами, постраждав від обстрілів окупантів чи не найбільше: практично знищений цілий мікрорайон, відомий ринок «Барабашово», оселі харків'ян, дитячі садочки і майданчики, школи, історичні споруди. Значних руйнувань зазнав і Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова, по об’єктах якого російські війська нанесли 18 ракетних ударів, більшість з яких із прямим влучанням. Загалом обстріляно 17 із 21 корпусів ЗВО. Пошкоджені приміщення Наукової бібліотеки, розташованої у головному корпусі ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, а також її філій у гуртожитках. Також значних ушкоджень зазнала будівля колишнього Харківського національного університету будівництва та архітектури, який з 1 січня 2023 року входить до складу ХНУМГ ім. О. М. Бекетова як Навчально-науковий інститут будівельної і цивільної інженерії.
«Ворог підступно нищить наші будинки, школи, лікарні, культурну спадщину, цивільну інфраструктуру — все на своєму шляху. Але ми точно все відбудуємо! Нова архітектура України буде сучасною, європейською, заснованою на тяглості наших традицій. Без типових російсько-радянських наративів і форм», – йдеться в заяві коордінаційного штабу Національної спілки архітекторів України, що працює над відновленням міст та громад.
Наукова бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова долучається до Дня архітектури України і пропонує переглянути віртуальну виставку «Міста. Архітектура. Люди». «Харківщина».