Війна, розв’язана Росією проти України, принесла багато втрат і випробувань для нашої держави. Водночас вона оголила нові виклики не лише для захисників на передовій, а й для тих, хто стоїть на культурному фронті. Одними з таких культурних форпостів є бібліотеки України. В умовах військової агресії вони перетворилися на центри підтримки, стійкості та єднання українського суспільства.

Не залишаються осторонь і бібліотекарки ХНУМГ ім. О. М. Бекетова. Попри складнощі та реалії війни, вони не тільки не припинили займатися виховною, соціокультурною, науковою, публіцистичною діяльністю, але й долучилися до потужної спільноти волонтерів України - надають посильну допомогу у забезпеченні соціально незахищених жителів та внутрішньо переміщених осіб, долучаються до роботи волонтерських центрів, громадських організацій,  які опікуються потребами воїнів ЗСУ та ТрО, перераховують кошти на підтримку Збройних сил України,  роблять  літературні донати тощо.

Бібліотекарки також долучилися до роботи з внутрішньопереміщеними особами, що проживають у гуртожитку № 2 Університету, ініціювавши проєкт «Книга завжди поруч». Він спрямований на залучення ВПО до читання української літератури. У межах проєкту оформлено експозицію «Бібліотека пропонує почитати» та проводяться різноманітні соціокультурні заходи для переселенців.

Одним із найбільших викликів для бібліотек під час війни є збереження культурної спадщини України. Російські війська навмисно руйнують українську інфраструктуру, музеї, архіви, бібліотеки та пам’ятки культури. Це не просто атаки на будівлі — це спроба стерти українську ідентичність, історію, пам’ять про наше минуле. У багатьох регіонах України бібліотеки постраждали від обстрілів та бомбардувань, були знищені або серйозно пошкоджені.

Бібліотекарки ХНУМГ ім. О. М. Бекетова роблять усе можливе задля збереження книжкового фонду та обладнання книгозбірні. Вони переміщують комп'ютерну техніку та цінний фонд у більш безпечне місце, займаються укриттям фонду та обладнання бібліотеки міцною плівкою, ліквідують наслідки ушкоджень від ворожих обстрілів. 

Значну роль бібліотеки відіграють у підтримці навчального процесу під час війни. Бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова також зазнала  пошкодження, проте стала платформою для дистанційного навчання. Ми надаємо доступ до електронних книг, підручників і навчальних матеріалів 24/7, що дозволяє студентам продовжувати навчання в умовах воєнного стану. 

Одним із важливих напрямків роботи бібліотек під час війни стало активне поширення української літератури, патріотичних книг та матеріалів, які піднімають бойовий дух і об'єднують націю. Читання стало важливим способом емоційної підтримки і відновлення. В цей час українці дедалі більше цікавляться історією своєї держави, культурою та літературою, що сприяє формуванню національної свідомості.

Незважаючи на руйнування та втрати, бібліотеки залишаються символом невмирущості української культури, ідеї та національної ідентичності. Вони не лише зберігають нашу історію, але й активно формують майбутнє, допомагаючи нам вистояти і перемогти. Бібліотеки в часи війни — це не просто місця для читання, це справжні фортеці духу та національної пам’яті.

З великою повагою і вдячністю до роботи колег-бібліотекарів та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек Наукова бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова підготувала літературний подкаст - невиличку добірку тематичних висловлювань про бібліотеку і віртуальну виставку на тему «Скарбниці знань та інформації».


Подаруй бібліотеці книгу - поділись мудрістю

Сохранить

ElibUkr 01

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Головне управління статистики в Харьківській області

Підводні технології

schedule

Графік роботи

Цифровий репозиторій

Електронний каталог

Перейти на сайт ХНУМГ


Дистанційне навчання

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

fileadmin images images for publications UBA logo prozrachnoe

Сохранить