У першій половині 19 століття культура в Україні розвивалася передусім в умовах національного відродження. Тривав процес становлення нової української літератури, яка зображувала реалістичне життя і внутрішній світ героїв. У зв'язку з цим з’явилися нові художні жанри, одним з яких була байка.

Петро Петрович  Гулак-Артемовський, відомий у новій українській літературі як поет-байкар, народився 27 січня 1790 року в Київській губернії в родині священика. Навчався у церковній школі, потім у Київській духовній академії, 1817 року став вільним слухачем словесного (історико-філологічного) факультету Харківського університету. З 1818 року він викладав французьку мову  в Харківському інституті  шляхетних дівчат і польську - в  університеті. Захистивши магістерську дисертацію, П.П. Гулак-Артемовський став професором історії і викладав в університеті. У 1838 -1841 роках  він обіймав посаду декана словесного факультету, з 1841-1849 ректора Харківського університету.

Початком україномовної творчості прийнято вважати 17 вересня 1817, коли було  опубліковано в часопису «Украинский вестник» вірш «Справжня Добрість (Писулька до Грицька Пронози)», адресований Г. Квітці-Основ’яненку. 

Байки - це найцінніша частина художніх творів письменника. За тематично-жанровими ознаками його байки  поділяються на дві групи: байки-казки побутового характеру і байки-приказки. В байках-казках розкриваються громадські і побутові події за певним сюжетом, вводяться яскраво окресленні персонажі. Характерними байками цього типу є «Пан та Собака», «Солопій та Хівря», «Тюхтій та Чванько». Байки-приказки відзначаються дуже стислою і дотепною формою показу невеличкої події без широкого змалювання обставин, як це буває в приказках («Дурень і Розумний», «Цікавий і Мовчун», «Лікар і Здоров’я»). Широке використання живої народної мови дало змогу поетові реалістично змалювати образи дійових осіб. Ставши першим в новій українській літературі на шлях створення і поширення жанру реалістичної байки,  П.П. Гулак-Артемовський сприяв удосконаленню літературної мови, вводячи до неї форми й образи, запозичені з живої, рідної йому української мови.  

Похований П. П. Гулак-Артемовський у 1865 році в Харкові. Його могила збереглась до наших днів.

Наукова бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова підготувала віртуальну книжкову виставку «Мудрість народних байок: П. Гулак-Артемовський».


Подаруй бібліотеці книгу - поділись мудрістю

Сохранить

ElibUkr 01

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Головне управління статистики в Харьківській області

Підводні технології

schedule

Графік роботи

Цифровий репозиторій

Електронний каталог

Перейти на сайт ХНУМГ


Дистанційне навчання

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

fileadmin images images for publications UBA logo prozrachnoe

Сохранить