29 січня Україна вшановує пам’ять героїв Крут — молодих студентів і курсантів, які у 1918 році стали на захист української незалежності, протистоячи більшовицькій армії. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї, а її дата – днем національної трагедії.
Історична довідка: в 1917 році постала Українська Центральна Рада та створена нею Українська Народна Республіка. Прихід до влади у Росії більшовиків у жовтні 1917 році становив загрозу для України. Вони прагнули встановити контроль над Україною. У грудні більшовицький уряд Росії (Рада народних комісарів) направив ультиматум Українській Центральній Раді. В ньому йшлося про виконання таких умов: дозволити переміщення більшовицьких військ з фронту на Дон і відмовитися від утворення Українського фронту. Українці відхилили вимоги і звинуватили росіян у розпалюванні ворожнечі. Раднарком, своєю чергою, оголосив Центральну Раду “в стані відкритої війни проти Радянської влади в Росії і на Україні”. 7 січня 1918 року більшовики оголосили загальний наступ на Україну. У середині січня 1918-го встановили контроль майже на всьому Лівобережжі та просувалися на Київ. За таких умов 22 січня 1918 року Українська Центральна Рада ІV Універсалом проголосила незалежність Української Народної Республіки.
Більшовики почали рухатися до Києва. На підступах до столиці Муравйов закликав: “Наше бойове завдання – взяти Київ... Жаліти київських мешканців нема чого, вони терпіли гайдамаків – нехай знають нас і одержать відплату. Жодного жалю до них! Кров’ю заплатять вони нам. Якщо треба, то каменя на камені не залишимо”.
Для зупинки агресора на захист столиці стали від 300 до 600 бійців, українських вояків — переважно студенти Київського університету Святого Володимира, гімназисти та курсанти військових шкіл. Їхній опір відбувся поблизу залізничної станції Крути, за 130 км від Києва.
Хоча сили були нерівними — більшовики мали кількатисячне військо (від 4 до 6-7 тис.), оснащене артилерією, — українські юнаки вирішили битися. Бій тривав близько п’яти годин, протягом яких оборонці зуміли затримати ворога та завдати йому відчутних втрат. Це дало можливість керівництву УНР укласти Брест-Литовський мирний договір, що визнав незалежність України на міжнародному рівні.
Один із відомих героїв Крут — студент Українського народного університету Григорій Піпський, який перед стратою разом із товаришами заспівав гімн України «Ще не вмерла Україна». Цей вчинок увійшов в історію як акт непохитної віри у свободу та національну гідність.
Наукова бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова представляє вашій увазі віртуальну виставку пам’яті подвигу студентів - героїв Крут, як приклад того, що любов до Батьківщини та готовність захищати її — це основа державності. Ця подія особливо актуальна сьогодні, коли українці знову змушені захищати свою незалежність від російської агресії. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.